کندوی محلی با قاب های ثابت

کندوی محلی که دارای قاب های ثابت می باشد مدت زیادی است که جای خود را به کندوهای جعبه ای داده است اما در جهت آموزش زنبورداری به صورت کامل به بیان ۵ نوع کندوی محلی موجود در ایران می پردازیم. کندو به مکانی گفته می شود که زنبورها در آن متولد می شوند، کار می کنند. خواهران و برادران خود را پرورش داده و مواد غذایی لازم را در آن انبار و ذخیره می کنند. کندوی زنبور عسل، خانه و انبار ذخیره مواد غذایی در تابستان و مخصوصا زمستان می باشد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

همان طور که در مقالات قبلی ذکر کردیم، می توان گفت که دو نوع کندو وجود دارد:

۱- کندو با قاب های ثابت (کندوی محلی)

۲- کندو با قاب های متحرک (کندوی جعبه ای)

کندوی زنبور عسل و انواع آن را بهتر بشناسید!

کندو با قاب های ثابت یا کندوی محلی

انواع کندو با قاب های ثابت یا کندوهای محلی را می توان در شهرستان ها و روستاهای ایران پیدا کرد. شان های این کندو ها به بدنه کندو متصل است و در نتیجه باز کردن و کنترل کردن آن غیر ممکن می باشد. این نوع کندوها از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گیرند و تغییری در آن ها ایجاد نشده است. کندوهای محلی، هنوز هم با همان وضع ابتدایی در بعضی روستاهای ایران رویت می شوند.

مشکلات کندوهای محلی

یکی از بزرگ ترین مشکلات کندوهای محلی این است که اگر کوچک ترین مشکلی مثل یک بیماری ساده و بی اهمیت بروز کند یا حتی اگر زنبورها غذای کافی نداشته باشند به دلیل ثابت بودن شان ها و غیر قابل کنترل بودن وضع داخلی کندو، جمعیت آن کندو محکوم به مرگ و نابودی می باشد.

نژاد زنبور عسل کوچک (Apis florea)
خواندن

این در حالی است که کنترل کردن و نظارت بر وضع داخلی کندوهای جعبه ای که قاب های متحرک دارند به سادگی امکان پذیر است و رفع کمبود مواد غذایی زنبورها امروزه یکی از ساده ترین کارهایی است که به واسطه کندوهای جعبه ای می توانیم انجام دهیم. به همین دلیل است که در زنبورداری اقتصادی دیگر جایی برای کندوهای ثابت و محلی وجود ندارد و در حال از بین رفتن می باشد.

انواع کندوهای محلی با قاب های ثابت

کندوهای محلی که در ایران مشاهده شده اند به طور کلی جزو ۵ دسته زیر می باشند:

۱- کندوهای تنه درختی

کندوهای تنه درختی که بیشتر در مناطق جنگلی شمال ایران مثل گیلان و مازندران و گرگان دیده می شوند را می توان قسمتی از تنه درخت دانست که به طور تقریبی ۱ متر طول و قطری حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر دارند. این کندوها که داخلشان خالی است، دو طرفشان با تخته و گِل مسدود شده است. در مرکز کندوهای تنه درختی نقطه ای را جهت ورود و خروج زنبورها سوراخ می کنند.

 

کندو تنه درختی

۲- کندوهای گِلی

کندوهای گِلی به شکل استوانه ای و تقریبا مانند کندوی تنه درختی می باشند، تفاوت این کندوها در این است که از گِل رُس خام یا پخته درست شده اند. قطر این استوانه ها حداقل ۳۰ سانتی متر و طول شان حدود یک متر می باشد. امروزه این کندوها در روستاهای اطراف اصفهان و مخصوصا مناطق بختیاری دیده می شوند.

 

کندوی گلی

 

۳- کندوهای سبدی

کندوهای سبدی که به سرعت در حال از بین رفتن می باشند، مانند بشکه ای از تخته های کم عرض ولی طویل هستند که طول و عرضی تقریبا برابر با کندوهای گِلی دارند. این کندوها بیشتر در استان اصفهان و حوالی خوانسار دیده می شوند. مدت زیادی است که زنبورداران در حال جایگزینی کندوهای جعبه ای با این نوع کندوها هستند.

زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی (Apis mellifera)
خواندن

 

کندوی سبدی

۴- کندوهای کوزه ای

کندوهای کوزه ای بیشتر در استان های کردستان و کرمانشاه وجود دارد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. ساختمان این کندوها متشکل از دو کوزه ی داخل هم می باشد. کوزه ی جلویی معمولا برای تخم گذاری ملکه استفاده می شود و کوزه ی عقبی محلی جمع آوری عسل می باشد.

محصولی که از این نوع کندوها برداشت می شود بسیار کم و محدود می باشد و هیچ گاه از ۶ کیلوگرم بیشتر نمی شود. کندهای کوزه ای غالبا در دیوار اتاق و خانه یا حتی در دیوار جداگانه کنار یک باغ محبوس هستند.

 

کندوی کوزه ای

۵- کندوهای کدوئی

کندوی کدوئی غالبا در شهرستان اسفراین از در استان خراسان دیده می شود. این کندوها عبارتند از یک کدو که داخلش خالی شده است و به عنوان کندو مورد استفاده قرار می گیرند. کندوی کدوئی هم مانند کندوی کوزه ای در دیوان جایگذاری می شود.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام