کندوی عسل و انواع آن را بهتر بشناسید !

کندوی عسل محل زندگی یا خانه زنبور های عسل است . در کندو ،زنبور عسل به صورت اجتماعی زندگی می کند. در هر کندوی عسل جعبه ای ، یک کلنی شامل یک ملکه ،۱۰۰ تا چند هزار زنبور نر و ۳۰ تا ۷۰ و گاهی ۱۰۰ هزار زنبور ماده (کارگر) زندگی می کنند. همچنین کندو انبار یا فضایی است برای ذخیره غذایی جمعیت درون آن .


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

زنبور عسل وحشی در تنه یا کنده ی درختان، بوته پرچین ها ، صخره ها با دیوارها لانه می کند . برداشتن عسل این زنبور ها باعث خرابی لانه آن ها می شود . در طول قرن ها ، انسان توانسته برای زنبور عسل لانه های قابل استفاده ی مجدد (کندوی عسل) را طراحی کند ، به طوری که بتواند بدون مزاحمت زیاد برای زنبورها ، از آن عسل برداشت کند .

زنبور های کارگر ، کندو را با ورقه های مومی عمودی دورویی پُر می کنند که “شان” عسل نامیده می شوند . هر طرف این “شان” از مجموعه ای سلول های شش وجهی قرار گرفته درکنار هم تشکیل شده است که بیشتر آن ها قطری در حدود ۵ تا ۷ میلی متر دارند . این سلول ها تخم هایی که به زنبور کارگر تبدیل می شوند و همچنین ذخیره ی غذایی کُلنی را در خود جای می دهند که همانا عسل ، گرده ی گل ها و نان زنبور عسل (مخلوطی از گرده ، شهد ، بزاق و میکروارگانیسم ها) است. سلو های کمی بزرگ تر ، تخم زنبورهای نر و سلول های بسیار بزرگِ انگشتانه ای شکل ، تخم زنبور های ملکه را در خود جای می دهند .

فرآیند جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل
خواندن

ورقه های مومی درون کندوی عسل

بسیاری از زنبور داران ورقه های مومی خام (ورقه های مومیِ شکل دهی نشده که به آن ها ورقه های استارتر می گویند) را از ابتدا درون کندو قرار می دهند تا زنبور ها وقت زیادی را صرف تولید موم نکنند و در نتیجه انرژی بیشتری را صرف تولید عسل کنند . این ورقه ها زنبورهای کارگر را تشویق می کند تا سلول های به نسبت کمتری را برای زنبورهای نر بسازند ، حال آن که شان هایی که خود زنبور عسل می سازد ، سلول های بیشتری برای نرها دارد . این مسئله ملکه را بر آن می دارد که تخم های نر بیشتری بگذارد و گفته می شود که وجود نرهای بیشتر باعث می شود کُلنی شادتری داشته باشیم .

انواع کندوی عسل

۱- کندوهای بومی یا قدیمی

کندوهای بومی عموما دارای قاب های ثابت هستند . کندوهای بومی در ایران شامل انواع تنه درختی ،سبدی ، گوزه ای ، کدویی و گِلی هستند . کندوهای بومی در تمام دنیا به علت عیوبی که نسبت به کندوهای جعبه ای دارند ، به تدریج جای خود را به کندوهای جدید یا جعبه ای داده و زنبوردارانی که هنوز از کندوهای بومی استفاده می کنند ، به محض امکان یافتن ، ترجیح خواهند داد که از کندوهای جعبه ای و روش های مدیریتی خاص آن برای تولید عسل استفاده کنند .

کندوی عسل قدیمی
یک نمونه کندوی عسل قدیمی

از آن جا که زنبورداری با انواع کندوهای بومی ، نه مطلوب زنبورداران است و نه ارزش ترویج دارد و اصولا در زنبورداری جدید بابی برای آموزش استفاده از کندوهای بومی وجود ندارد ، درباره ی انواع مختلف آن توضیحی داده نمی شود و در ادامه و دیگر مقالات سایت بازار عسل فقط درباره کندوی جعبه ای و آن هم نوعی که در ایران رایج و قابل استفاده است ، بحث خواهد شد .

تحولات مهم در پرورش زنبور عسل از اوایل قرن 16 تا سال 1851 میلادی
خواندن

۲- کندوهای جدید یا جعبه ای با قاب های متحرک

کندوهای جعبه ای را از بدو اختراع تا چند سال پیش فقط با چوب می ساختند، امّا در سال های اخیر ، کندوهای پلاستیکی نیز وارد بازارهای جهانی شده است . یک کندوی چوبی سه طبقه خالی ۱۸ کیلوگرم وزن دارد ، در حال که یک کندوی سه طبقه ی پلاستیکی خالی فقط ۲/۵ کیلوگرم وزن دارد . البته سبکی وزن ، یکی از مزایای کندوهای پلاستیکی محسوب می شود .

کندوی عسل مدرن
یک نمونه کندوی عسل مدرن

عسل منبع اصلی تامین کربوهیدرات ، و گرده ی گل ها منبع اصلی تامین پروتئین مورد نیاز زنبور عسل است . اما هر دوی آن ها حاوی بسیاری دیگر از مواد مغذی حیاتی هستند .

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام