نژاد زنبور عسل کوچک (Apis florea)

نژاد زنبور عسل کوچک (Apis florea)Reviewed by mohammad barati on Dec 31Rating: 4.0

نژاد زنبور عسل کوچک یکی از حشرات گرده افشان بسیار مهم در جنوب ایران است، به طوری که در طول تابستان گرمای شدید جنوب را تحمل کرده و فعالیتش را قطع نمی کند. انتشار آن در ایران، در نواری به طول ۲۰۰۰ کیلومتر از قصر شیرین در جنوب استان کردستان در غرب تا جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان در شرق ادامه دارد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

کُلُنی های زنبور عسل کوچک

کلنی هایی که از بهار تا پاییز دست نخورده باقی مانده و تخریب نمی شوند، ۱ تا ۶ کیلوگرم عسل تولید میکنند. به دلیل کوچک بودن کُلُنی و زنبورها و اینکه کُلُنی در محیطی باز قرار می گیرد و همواره امکان حمله ی دشمنان طبیعی وجود دارد، میزان محصول عسل این نوع نژاد کم است. در واقع درصد زیادی از جمعیت کندو باید به طور دائم از کندو محافظت کنند و این از تعداد زنبوران مزرعه می کاهد، ولی اهمیت گرده افشانی این گونه زنبور به مراتب بیشتر از محصول عسل آن است.

به همین دلیل نباید به خاطر مقداری عسل، اهمیت این زنبورهای مفید را نادیده گرفت. یک کُلُنی زنبور عسل کوچک دارای تعداد زیادی زنبور کارگر و یک ملکه می باشد و در فصل مناسب از تعداد اندکی زنبور نر نیز تشکیل می شود. یکی از خصوصیت های زنبور عسل کوچک ساختن یک شان است که در طول ۱۵ تا ۱۷ سانتی متر و عرض ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر می باشد.

نژاد زنبور عسل کوچک

محل ساختن کُلُنی توسط زنبور عسل کوجک

این نوع نژاد زنبور عسل علاقه زیادی به ساختن شان در میان درختان انبوه گرمسیری (لیمو، کنار، نخل و … ) و ما بین بوته ها و پایین بام منازل، ورودی سرداب، درون غار و ترک های باز کوه ها و جدار داخلی چاه آب (در عمق ۴ تا ۶ متری) دارد. قسمت فوقانی شان یعنی مکانی که به سقف یا شاخه وصل گردیده است، ضخیم تر بوده و محل ذخیره عسل و گرده گل می باشد. مواد تشکیل دهنده این نوع عسل با دیگر نژادها تفاوتی ندارد و خاصیت کریستالیزه شدن ندارد.

5 نژاد معروف از گونه زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis mellifera)
خواندن

متأسفانه بدلیل نا آشنایی روستاییان با این نوع نژاد زنبور عسل، کُلُنی های آن ها را تخریب می کنند تا بتوانند چندین گرم عسل بردارند. امید است با فرهنگ سازی و اطلاع بیشتر در بین روستاییان از تخریب این کُلِنی ها جلوگیری کنیم.

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام