نژاد بومی زنبور عسل ایران

نژاد بومی زنبور عسل ایران از گونه آپیس ملیفرا می باشد. متخصصین زنبورداری عقیده دارند که ایران دارای نژاد های بومی است که در طی زمان نسبت به شرایط گوناگون پوشش منطقه سازش یافته و به امراض و آفات تا حدی مقاوم شده اند. در سال های قبل در ایران، وارد کردن ملکه های خارجی از نژادهای مختلف، به صورت خالص یا هیبرید جهت بالا بردن تولید بسیار متداول بوده است.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

نژاد بومی زنبور عسل ایران

نژاد بومی زنبور عسل ایران از گونه آپیس ملیفرا (Apis mellifera L) است که با نام های آپیس ملیفرا ایرانیکا (Apis mellifera iranica)، آپیس ملیفرا مدا (Apis mellifera meda)، آپیس ملیفرا پرسیکا (Apis mellifera persica) نیز از آن یاد شده است. این نژاد از هزاران سال در کشور ما زیست کرده و با شرایط آب و هوایی و آفات و امراض مناطق مختلف کشور سازش یافته و علاوه بر سازش با شرایط ایران، از لحاظ برخی خصوصیات در ردیف نژاد های مشهور جهان قرار دارد.

نژاد بومی زنبور عسل ایران

خصوصیات زنبور عسل بومی ایران

زنبور عسل نژاد ایرانی از لحاظ سرعت ترمیم جمعیت در اوایل بهار از نژاد قفقازی بهتر و هم ردیف هیبرید استارلاین، ولی ضعیف تر از نژادهای کارنیولان، میدنایت و ایتالیایی است، اما از لحاظ این ویژگی در تابستان ضعیف تر از سایر نژاد بوده است. تولید عسل زنبور عسل ایرانی مشابه زنبور عسل قفقازی و کمتر از سایر نژادهای مشهور بوده است. هم چنین فعالیت گرده آوری زنبور ایرانی از زنبور ایتالیایی کمتر و از سایر نژاد ها بیشتر بوده است.

زنبور ایرانی رفتار تهاجمی بیشتری دارد و تعداد نیش های آن بیش تر از سایر نژادها است. در هر حال، با توجه به عادت داشتن و سازگار بودن زنبور نژاد ایرانی شرایط کشور ما و حساس بودن نژاد های خارجی و دو رگه های آن ها در مقابل بیماری ها، زنبور نژاد ایرانی ارزش احیای مجدد را دارد، اگر چه به علت استفاده بی رویه از ملکه های خارجی، یافتن زنبور عسل ایرانی خالص کار ساده ای نیست.

کپی با ذکر منبع مجاز است.

منبع : بازار عسل

5 نژاد معروف از گونه زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis mellifera)
خواندن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام