نژادهای وارداتی زنبور عسل به ایران

پیش از انقلاب هر ساله تعداد نسبتا زیادی ملکه زنبور عسل به نام میدنایت MID-NITE و استار لاین STAR-LINE و غیره به وسیله شرکت های زنبور عسل از آمریکا و استرالیا و برخی کشورهای دیگر وارد می گردیدند. این ملکه ها هیچ کدام نژاد خالص نبوده و از جفت گیری دادن دو یا چند نژاد طبق فرمول ویژه ای تولید شده اند که در اصطلاح علمی آن را هیبرید یا آمیخته می نامند.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

ناپدید شدن صفات خوب نژادهای وارداتی زنبور عسل به ایران

ملکه های مزبور جفت گیری طبیعی خود را در کشورهای ارسال کننده انجام داده و بر خلاف شایع جفت گیریشان از راه تلقیح مصنوعی صورت نگرفته بود. صفات خوب این ملکه ها از نسل اول به بعد به تدریج از بین می رفت و در ملکه های تولیدی از آن ها صفات نیش زنی، نا آرامی، غیر فعالی و غیره بروز می کرد.

نژادهای وارداتی زنبور عسل به ایران

متأسفانه در طول ۲۵ سال که واردات ملکه های خارجی آزاد بود، به طور بی رویه ملکه های خارجی به ایران وارد شد. با واردات فراوان ملکه های خارجی و تصور اشتباه زنبورداران ایرانی از برتری آن ها نسبت به زنبور نژاد ایرانی، به تدریج نژاد زنبور ایرانی اهمیت خود را از دست داد و هیچ تلاشی در راستای حفظ خلوص نژادی آن ها به عمل نیامد. لذا آمیخته گری بین زنبور نژاد ایرانی با نژادهای خارجی با سرعت به طور فراگیر انجام شد و حاصل این سهل انگاری، وفور ملکه های دورگه و نایابی ملکه های خالص ایرانی است. دو رگ گیری ملکه های وارداتی با زنبورهای اصیل ایرانی به حدی گسترده بود که به تدریج نسل نژاد خالص زنبور ایرانی (Apis mellifera meda) به کلی از بین رفت، به طوری که امروزه یافتن نژاد خالص زنبور عسل ایرانی بسیار دشوار و شاید غیر ممکن باشد.

تحولات مهم در پرورش زنبور عسل از اوایل قرن 16 تا سال 1851 میلادی
خواندن

تلقیح مصنوعی با دستگاه

برای تلقیح مصنوعی دستگاه هایی درست شده است که در بعضی  از کشورها از آن ها در تلقیح مصنوعی ملکه ها حتی به تعداد نسبتا زیاد هم استفاده می گردد. وضع کار آن قدر ساده شده که یاد گرفتنش امروزه بر هر کس امکان پذیر است.

 

کپی با ذکر منبع مجاز است.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام