نژادهای مختلف زنبور عسل

نژادهای مختلف زنبور عسلReviewed by محمد براتی on Dec 30Rating: 4.0

نژادهای مختلف زنبور عسل را می توان به طور کلی این گونه بررسی کرد که، راسته بال غشائیان (Hymenoptera) یکی از راسته های مهم از رده حشرات است و از ۱۷ بالا خانواده تشکیل می شود. یکی از این بالا خانواده ها، بالا خانواده آپوییده (Apoidea) است. در این بالا خانواده، خانواده بسیار مهمی از نظر گرده افشانی محصولات زراعی و باغی به نام خانواده آپیده (Apidae) وجود دارد. در ادامه این مقاله که جزو آموزش های زنبورداری می باشد به معرفی نژادهای مختلف زنبور عسل می پردازیم.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

نژادهای مختلف زنبور عسل

خانواده آپیده خود به ۲ زیر خانواده آپینا (Apinae) و بومبینا (Bombinae) تقسیم می شود. تمام گونه های زنبور عسل در زیر خانواده آپینا (Apina) قرار دارد. تاکنون ۵ گونه زنبور عسل تشخیص داده شده اند که عبارتند از :

۱- زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis Melilifera)

۲- زنبور عسل شرقی یا هندی (Apis Cerana)

۳-  زنبور عسل بزرگ (Apis Dorsata)

۴- زنبور عسل کوچک (Apis Florea)

۵- زنبور عسل کوچولو (Apis Andreniformis) که اخیرا در چین شناخته شده و از نظر شکل شناسی با A.Florea اختلاف دارد.

نژاد زنبور عسل معمولی

زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis Melilifera) مهم ترین گونه شناسایی شده زنبور عسل است که عمده مباحث مربوط به پرورش زنبور عسل مربوط به همین گونه است. گونه های زنبور عسل معمولی (اروپایی) و زنبور عسل شرقی (هندی) در محل های بسته و تاریک یا داخل کندو و روی شان هایی که می سازند زندگی می کنند و از توانمندی ارتباطی پیشرفته تری برخوردارند، به طوری که قادرند تمام ارتباطات خود را در تاریکی انجام دهند.

نژاد بومی زنبور عسل ایران
خواندن

این ۲ گونه از نظر اقتصادی نیز برای انسان اهمیت زیادی دارند. اما ۳ گونه بعدی در طبیعت به صورت آزاد زندگی می کنند، به طوری که هیچ گاه داخل کندو یا محیط های بسته و تاریک نمی توانند به زندگی ادامه دهند. این زنبور ها، بر خلاف ۲ گونه قبلی، تنها یک شان می سازند که در قسمت بالای آن عسل ذخیره می کنند و در قسمت پایین به پرورش نوزادان می پردازند.

نژادهای مختلف زنبور عسل

تفاوت در نژادهای زنبور عسل معمولی

تفاوت بین اندازه بدن و ضمایم بدنی در نژادهای گونه زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی (Apis Melilifera) در تصاویر ترسیمی فوق، نژاد زنبور عسل معمولی سیاه (A. M. Melilifera) با بدن بزرگ و ضمایم بدنی نسبتا کوتاه در سمت چپ و نژادهای زنبور عسل معمولی ایتالیایی یا زنبور عسل طلایی (A. M. Ligustica) و زنبور عسل معمولی کارنیولان (A. M. Carnica) با بدن های کوچک و پاها، بال ها و زبان های نسبتا کوتاه در سمت راست تصویر مشاهده می شود.

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام