فرآیند جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل

فرآیند جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسلReviewed by بازار عسل on Dec 7Rating: 4.5

فرآیند جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل یکی از طلایی ترین و مهم ترین وظایف زنبورهای کارگر می باشد، زنبور کارگر در حدود بیست و یک روز بعد از تولد خود، به جمع کننده ی شهد گل تبدیل می شود و تا پایان حیات خویش این کار را ادامه می دهد، شهد ماده ی بسیار جذابی است که از شیره ی تراوش شده ی غدد موجود در شهددان گل تولید می شود. این ماده، مایع بسیار شیرینی است که زنبورها در جریان ملاقات گل ها و گرده افشانی آن ها در داخل چینه دان یا عسل دان خویش جمع آوری و سپس به کندو حمل می کنند.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

ساختار شهد بطور کلی از انواع قندها و آب می باشد. جمع آوری شهد، اصلی ترین و مهم ترین وظیفه زنبور کارگر در تمام مدت زندگی اش می باشد. عملیات جمع آوری شهد، همواره پس از پروازهای شناسایی متوالی و پیاپی انجام می گیرد و معمولا زنبورها در جمعیت هایی بیست تایی در منطقه پرسه زده و به سمت سوراخ پرواز بر می گردند تا بتوانند موقعیت کندو را در محیط اطرافشان معین سازند. شکاف پرواز کندو برای زنبورها همانند خورشیدی مصنوعی می باشد.

ویدیویی زیبا از مکیدن شهد گل توسط زنبور عسل

شرایط جمع آوری شهد

برای جمع آوری شهد گل ها یک سوم زنبورها می توانند در یک زمان با هم کندو را ترک کنند. برای اینکه زنبورها قادر به پرواز باشند، باید یک سری شرایط مخصوص، برقرار باشد، این شرایط عبارتند از :

درجه ی حرارت

نباید درجه ی حرارت زیاد پایین باشد. در صورتی که دمای هوا پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد باشد، زنبورهای اهلی پرواز نمی کنند. البته این میانگین درجه ی حرارت در هر ناحیه متغیر می باشد و نمی توان درجه ی حرارت ثابت و معینی مشخص کرد، زیرا امکان اختلاف بین کندوهای مناطق مدیترانه ای و کندوهای کوهستانی وجود دارد.

نژادهای زنبور عسل بومی در نقاط مختلف جهان
خواندن

نوزیدن باد

نوزیدن باد، این جمع آوری شهد را تضمین می کند. زنبورها به هیچ وجه علاقه ای به باد ندارند و حتی یک باد ضعیف، باعث افت فعالیت آن ها می شود. و بادهای شدید به طور کلی خروج زنبورها از کندو را ممنوع می سازد.

جمع آوری شهد توسط زنبور عسل

خورشید

خورشید نقش بسزایی در پیشرفت جمع آوری شهد دارد. زمانی که نور شدیدتر باشد، فعالیت زنبورها نیز افزایش می یابد. مثل این که انرژی تشعشعات خورشید به زنبورها تحرک و انرژی بیشتری می بخشد و باعث افزایش فعالیت آن ها می شود.

باران

به طور کلی باران با جمع آوری شهد دارای تضاد و اختلاف است. در بسیاری از مواقع، حتی یک هوای ابری باعث منصرف شدن زنبورها از پرواز می شود، چون آن ها به طور ناخودآگاه می ترسند در صورتیکه باران شروع شود، دیگر قادر به بازگشتن به کندو نباشند.

به طور کلی، سرما، باد و باران، جمع آوری شهد را مختل می کند و این شرایط برای زنبورها بسیار خطرناک می باشد. البته این شرایط در صورتی است که دشمنانی مثل زنبورهای درشت تر و غیره را در نظر نگیریم.

اصول جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل

علاوه بر شرایط فوق که ذکر شد، خود جمع آوری شهد نیز اصولی دارد :

زنبورها می کوشند تا حد امکان جمع آوری را در فاصله ی نزدیک تری از کندو به انجام برسانند. اگر فاصله از مقدار معینی بیشتر شود جمع آوری شهد دیگر فایده ای نخواهد داشت، زیرا مصرف انرژی لازم برای یک پرواز طولانی (زنبور برای پرواز عسل می سوزاند) با مقدار برداشت عسل برابر و یا حتی بیشتر از آن خواهد بود و تا فاصله سی کیلومتری به صفر می رسد.

زنبورها معمولا از این مقدار جلوتر نمی روند اما امکان دارد به صورت استثنایی تا فاصله ۵ کیلومتری نیز از کندو دور شوند. زنبورها همواره مسیرهای مشخصی را انتخاب می کنند و بادقت از پرواز روی آب های پهناور (دریا و دریاچه ها) و عبور از روی کوهستان ها پرهیز می کنند.

زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی (Apis mellifera)
خواندن

برداشت شهد گل توسط زنبور عسل

وفاداری زنبورها

هنگامی که زنبور ها مکانی را برای جمع آوری شهد پیدا می کنند تا انتهای فصل گل به آن محیط‌ وفادار بوده و تا زمانی که بتوانند از آن شهد جمع آوری کنند به آنجا می روند. این وفاداری نکته ی عجیبی است زیرا آن ها را وادار می سازد دیگر مناطق شهد دار را حتی اگر غنی تر باشند نادیده بگیرند. زنبورها تا زمانی که شهد گل های مکان نخست به آخر نرسد به سراغ محیط‌ دیگری نخواهند رفت.
در مقالات آتی سایت بازار عسل توضیح خواهیم داد که چگونه زنبوران کارگر اطلاعات خود را در مورد محل و ارزش منطقه به سایر زنبورها منتقل می کنند. این کار بوسیله رقص های سریعی که به عنوان زبانی برای گفتن به کار می روند انجام می شود.

نحوه ی جمع آوری شهد گل توسط زنبور

پس از پیدا کردن گلهای مناسب زنبور عسل بر روی آن ها فرود آمده و سپس خرطوم خود را بطرف محل استقرار شهد دراز می کند و در صورتی که شهد وجود داشته باشد، شهد را می مکد و به درون عسل دان خود منتقل می کند و در صورتی که شهد نداشته باشد سریعاً به گل دیگری جابجا می شود. زنبورها بدون وارد کردن خرطوم خود در درون گل ها قادر نیستند که وجود یا عدم وجود شهد را در آن گل مشخص سازند.

زنبور چرا کننده برای تهیه یک محموله شهد (یک چینه دان پر از شهد) از گلهای شبدر شیرین، نیاز است چندین گل را ملاقات کرده و شهد آن ها را بمکد. اما به هر حال شمار گلهای ملاقات شده برای اخذ یک محموله شهد ارتباط به نوع گیاه و اندازه و کیفیت شهد آن دارد. مدت زمان لازم برای جمع آوری یک چینه دان شهد نیز به عوامل مختلفی از جمله گونه گیاه، کیفیت و اندازه شهد گل های آن، شرایط آب و هوائی و غیره دارد، اما آن طور که اندازه گیری شده است، برای گلهای شبدر شیرین این مدت از ۲۷ تا ۴۵ دقیقه متغیر می باشد. یک زنبور چرا کننده برای جمع آوری شهد گل ها روزانه بطور میانگین ۱۰ مرتبه از کندو بیرون می رود. وزن متوسط یک محموله شهد نزدیک ۴۰ میلی گرم و بزرگترین محموله ی گزارش شده ۷۰ میلی گرم می باشد.

شروع زنبورداری جدید
خواندن

زنبور عسل و شهد گل

آوردن محموله شهد به درون کندو

زنبوری که محموله شهد را به درون کندو می آورد در صورتی که جریان شهد طبیعی کم باشد در بین دیگر زنبورها حرکت کرده تا اینکه مقداری از شهد را به زنبور دیگری تحویل دهد و بقیه را به چند زنبور دیگر خواهد داد. اما در صورتی که جریان شهد طبیعی فراوان باشد، زنبور آورنده شهد بعد از وارد شدن به داخل کندو در روی سطح شان اقدام به رقص مخصوصی کرده و اطلاعات مختلفی را درباره منبع غذا در اختیار دیگر زنبورها قرار می دهد. در جریان این پایکوبی اندکی از شهد را نیز در اختیار زنبورهای گوشه کناره های خویش می دهد. ولی مدتی بعد قسمت عمده شهد خود را به یکی از زنبورهای درون کندو خواهد داد.

در جریان این انتقال شهد، زنبور آورنده شهد، آرواره های خویش را کاملاً باز کرده و یک قطره شهد را روی قسمت قاعده خرطوم خویش می فرستد، قسمت انتهائی خرطوم در ذیل چانه خمیده می شود. زنبور دریافت کننده در روبرو او قرار گرفته و خرطوم خویش را بطرف زنبور آورنده شهد دراز کرده و شهد را از بین آرواره های آن می مکد. در خلال انتقال شهد بین دو زنبور شاخک های آن ها دائماً در حال لزرش و تماس با یکدیگر می باشد.

زنبور آورنده شهد اغلب پس از تخلیه محموله خویش بی درنگ کندو را بطرف مزارع و باغات ترک می کند اما معمولاً بعد از خالی کردن محموله مدتی در کندو باقی می ماند و بعد از خوردن مقداری غذا مجدداً به چرا می رود.

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد !

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. علی

    با تشکر از مطالب خوب و عالی شما ، مطالبی که درهیچ کدام از سایتهای پر ادعا دیده نمیشه ، سایتهایی که فقط زحمت کشیده و ترجمه کتابهای خارجی رو کپی کرده و گذاشته اند و شاید بعضی هاشون الفبای زنبورداری را هم نمی دانند چرا که اگر در سایتشون در بخش جستجو سوالی رو سرچ کنی جوابگو نیستن .
    مطالب شما بسار عالی بود و جواب خیلی از سوالها رو گرفتم -سپاس

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام