عسل تک گل دقیقا چه عسلی است ؟

عسل تک گل دقیقا چه عسلی است ؟Reviewed by محمد براتی on Mar 11Rating: 4.0

عسل تک گل که از آن به عنوان عسل یکنواخت نیز نام برده  می شود به عسلی اطلاق می گردد که دو ویژگی بارز داشته باشد: اول اینکه زنبور عسل پس از تغذیه از گیاه آن را تولید نماید و کاملا طبیعی باشد و دوم اینکه بخش اعظم شهد مورد استفاده در تهیه آن از یک گیاه خاص تامین شده باشد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

عسل تک گل باید طبیعی باشد!

هر چند طبیعی بودن عسل نکته ای بدیهی است اما با این حال بسیاری از مردم بصورت ناخواسته عسل صنعتی و تغذیه ای را با نام عسل تک گل تهیه می کنند. عسل تک گل باید کاملا از شهد گل و توسط زنبور عسل تهیه شود. ضمنا عسل های تغذیه ای که در تهیه آن ها شهد طبیعی بسیار کمی استفاده می شود و عسل های صنعتی که اصلا زنبور عسل در تولید آن نقشی ندارد نمی توانند به عنوان عسل تک گل تهیه و عرضه گردند.

راه های شناخت عسل طبیعی

عسل تک گل و شهد غالب

قسمت عمده شهد مورد استفاده در تولید عسل تک گل باید یک نوع گیاه خاص باشد، این گیاه ممکن است به صورت انبوه رشد کرده باشد، برای مثال یک محصول کشاورزی مانند : کلزا که در مزارع آن اطراف کشت شده یا درخت ها و یا گل های وحشی ای که به صورت عمده در آن منطقه وجود دارند مانند: زیرفون یا خلنگ جاروب.

همچنین امکان دارد عسل تک گل از گیاهی تامین شده باشد که شهد زیادی تولید می کند و به راحتی قابل دسترسی است مانند: شبدر و یونجه .

ترکیب عسل و مواد موجود در آن
خواندن

عسل تک گل

زنبورداران به گل هایی که زنبورهایشان به سراغ آن ها می روند دقت می کنند اگر بیشتر این گل ها از یک گونه باشد، عسلی که پس از فاصله یک تا دو روز پس از اتمام شهد منطقه آن نوع گل برداشت شود، عسل تک گل خواهد بود.

میزان تقریبی شهد عسل تگ گل

گاهی اوقات اگر یک گونه  گل تامین کننده ۴۵% یا بیشتر از منابع شهد یک عسل باشد، آن عسل را به نام آن گل خاص می نامند. برای مثال شهد شاه بلوط ۸۵ درصد اکثر عسل های شاه بلوط را تشکیل می دهد. درصدهایی بالاتر از این مقدار غیر معمولی است زیرا اگر چه زنبورها به گل ها وفاداری نشان می دهد ، ولی به ندرت پیش می آید که این وفاداری به صورت مطلق باشد!

همچنین آن ها برای برخورداری از سلامت بالا به طیفی از شهدها و گرده های مختلف نیاز دارند.

برخی عسل های تک گل حاوی کمتر از ۴۵% از یک نوع شهد هستند. برای مثال عسل آفتابگردان اغلب حاوی ۴۰% ، رزماری ۳۰% ، زیرفون ۲۵% . اقاقیا، اسطوخودوس، خلنگ جاروب و مریم گلی فقط حاوی ۲۰% از یک نوع شهد است.

تعداد عسل های تک گل مبتنی بر گل های وحشی اندک است زیرا این نوع گل ها معمولا خیلی پراکنده هستند به استثنای : اسبترق، فَرَندل ، علف خربرگ باریک (بید علفی غاری) ، اسپرس ، فلفل آبی (هفت بند گزنه آبی، کرگزنه) ، خسک (خار ستاره ای) و هویج وحشی که همه آن ها گاهی اوقات به عنوان عسل تک گل در دسترس هستند.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت باوری اشتباه است !
خواندن

روشی خاص برای تهیه عسل تک گل

عسل تک گله

می توان با روش هایی زنبورها را طوری تربیت کرد که فقط از یک گیاه خاص مثلا اقاقیا یا آویشن، شهد جمع آوری کنند. عسل تهیه شده از این روش با نام همان گل مشخص می شود، در این روش با بکار بردن روش های خاص که بیان جزئیات آن بسیار طولانی است، زنبورها عطر این گیاه را تشخیص داده و از میان چند گل که به طور همزمان گل داده اند، گل مورد نظر را شناخته و فقط از آن عسل جمع آوری می کند.

میزان عسل های تک گل موجود در بازار اندک است و اکثر عسل ها به صورت چند گیاه و ترکیبی عرضه می شود، در خرید عسل تک گل دقت کنید که حتما عسل خام و طبیعی تهیه کنید زیرا عسل های صنعتی و فرآوری شده علاوه بر اینکه هیچ خاصیت درمانی ندارد دارای عوارض زیادی برای بدن انسان می باشند.

منبع : بازار عسل

 

کپی برداری با ذکر منبع کاملا آزاد است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام