ساخت کندو توسط زنبور عسل

ساخت کندو توسط زنبور عسلReviewed by محمد براتی on Dec 9Rating: 4.0

ساخت کندو توسط زنبور عسل با تلاش خود آن ها شکل می گیرد و به طور معمول ۳ ماه زمان میبرد، پایان یافتن مهاجرت زنبور ها به ندرت به نابودی ختم می شود. بیشتر پیشاهنگ ها (پیشروان جمعیت) که مأموران یافتن مکان مناسب می باشند به محض پیدا کردن مکان مناسب به ملکه و دیگر زنبوران اطلاع می دهند که این فضا طبیعی می باشد و یا اینکه مصنوعی است و توسط انسان ها بوجود آمده است. با این حال زنبورها وارد فضای جدیدی که به عنوان کندو انتخاب نموده اند، می شود. کندویی که زنبورها برای لانه گزینی برگزیده اند در حقیقت با تلاش خودشان کندو می شود وگرنه در بدو ورود، کندوی آن ها تنها حفره ای بدون موم و عسل می باشد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

طرز ساخت کندو توسط زنبور عسل

زنبورها سپس شروع به ساختن کندوی جدید می کنند، زنبورهایی که زودتر به سقف می رسند بوسیله پاهای جلوی خود آویزان می شوند و سپس زنبورهای بعدی به رده نخست متصل می شوند و این عمل ادامه می یابد تا ساختاری از زنبورها به شکل کله قند برپا می شود. در این حالت شماری از زنبورها به پاکیزگی و نظافت کندو مشغول شده و برخی دیگر از زنبورها نیز سایر درزها و شکاف های کندو را مسدود می سازند. به تدریج فعالیت و حرکت زنبورها برای جمع آوری شهد گل ها شروع می شود و شالوده کندوی جدید با نخستین محموله های شهد گل به این ترتیب گذاشته می شود.

کندوی محلی با قاب های ثابت
خواندن

ساخت کندو توسط زنبور عسل

اگر فعالیت کندوسازی زنبورها همین طور به صورت پیوسته و مستمر باشد، راه اندازی کندو حدود ۳ ماه زمان می برد و طول می کشد ولی در برخی موارد امکان دارد که موم و عسل در اختیار زنبورها قرار داده شود که در این صورت عملیات کندو سازی زودتر به پایان می رسد.

ذکر نکاتی درباره کندو سازی زنبور عسل در قرآن کریم

چند نکته ی جالب در ساخت کندو وجود دارد که با هم بررسی می کنیم. همان طور که در  پاراگراف قبلی ذکر شد عملیات خانه سازی زنبورها از سقف شروع می شود و جالب است بدانیم که قرآن کریم در این مورد لفظ ” یَعْرِشُونَ ” را به کار برده است :

وَ أَوْحی‏ رَبُّکَ إِلَی النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذی مِنَ الْجِبالِ بُیُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا یَعْرِشُونَ (نحل ، ۶۸)

و پروردگارت به زنبور عسل وحی کرد ( در طبیعت وی شوق و توان این عمل را قرار داد ) که از کوه ها و درختان و از داربست هایی که می زنند خانه هایی ( به تناسب حال خود ) فراگیر.

با کمی تفکر و دقت می توانیم نحوه ی ساخت کندو توسط زنبور عسل را در این الفاظ پیدا کنیم و این یکی دیگر از معجزات علمی قرآن کریم می باشد.

ساخت کندو در قرآن کریم

فاصله ی بین کندو سازی و بهره برداری از گل ها

یکی دیگر از مواردی که می توان به آن اشاره کرد، فاصله ی میان انتقال مکان زنبور عسل و آغاز بهره برداری او از گل های جدید است. همان طور که ذکر کردیم به صورت معمولی و طبیعی نزدیک دو تا سه ماه طول می کشد که یک کندوی زنبور عسل جدید ساخته بشود و در تمام این مدت بیشترین توجه و تمرکز زنبورها بر امر ساخت و ساز کندو می باشد و پس از گذشت این مرحله و اتمام ساخت کندو است که عملیات بهره برداری از گل ها آغاز می شود.

اجزای مهم کندوی جعبه ای
خواندن

این فاصله ی زمانی به زیبایی و ظرافت در قرآن کریم ذکر شده است. در بخش نخست آیه ۷۰ سوره نحل (زنبور عسل) خداوند متعال می فرماید: ” ثُمَّ کُلی‏ مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ ” که واژه ” ثُمَّ ” به معنی ” سپس ” نشان دهنده ی این امر است که بهره گیری زنبورها از ” ثمرات طبیعی ” بلافاصله پس از انتخاب کندو آغاز نمی شود، بلکه باید یک فاصله ی زمانی در بین آن وجود داشته باشد، و این نکته نیز یکی دیگر از زیبایی های قرآن کریم در باب حقایق علمی و طبیعی می باشد . اگر علاقه دارید می توانید مقاله ی عسل و زنبور عسل در قرآن کریم را مطالعه بفرمایید..

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام