زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی (Apis mellifera)

بر اساس شرایط مختلف محیط، نژادهای گوناگونی پدید آمده است که هر کدام از این نژاد ها در طی زمان ها و سالیان طولانی با شرایط محیط خویش هماهنگ شده و کم کم دگرگونی های جزیی در خصوصیات شکل شناسی آن ها ایجاد شده است. در نتیجه از روی همین خصوصیات می توان نژاد های مختلف زنبور عسل را از هم تشخیص داد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

تفاوت نژادها در شکل شناسی

از میان خصوصیات شکل شناسی، می توان به طول زبان، رنگ قسمت های مختلف بدن، طول و عرض بندهای پاها و رگ های بال اشاره کرد و از میان خصوصیات بیولوژیکی، می توان به قدرت موم بافی، سرعت رشد کُلُنی، تمایل به جمع آوری بره موم، قدرت دفاعی، قدرت تولید عسل، قدرت مقابله با آفات و امراض، نحوه زمستان گذرانی و تمایل به تولید بچه کندو اشاره کرد.

بر اساس آزمایش های انجام شده با نژادهای گوناگون در آب و هواها و محیط های متفاوت، نتایج مختلفی به دست آمده است، به طوری که نمی توان از آن ها نتیجه واحدی گرفت و بر اساس آن یکی از نژادها را برای همه جا توصیه کرد. اما یک نتیجه کلی و مهم این است که بهترین زنبور عسل در هر منطقه، زنبور های بومی و محلی همان محله هستند، مشروط بر اینکه بتوان از نظر ژنتیکی خصوصیات مطلوب را در آن ها ایجادکرد.

زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی

اهمیت ملکه زنبور عسل

به نظر می رسد که مدیریت تولید ملکه از خرید ملکه بسیار مهم تر است. همچنین شرایطی که تحت آن ملکه پرورش داده می شود، از نژاد ملکه مهم تر است. ملکه های که در طی دوران لاروی خوب تغذیه شده باشند، از نظر جثه بزرگ تر بوده و قادرند تعداد تخم بیشتری از ملکه هایی که به خوبی تغذیه نشده اند بگذارند. همچنین نژادهایی از زنبور که مقدار زیادی بره موم به کار می برند، توسط برخی از زنبورداران مورد علاقه نیستند، زیرا بره موم شان ها را به هم می چسباند و کار را در زنبورستان کند می کند.

نژاد بومی زنبور عسل ایران
خواندن

در اوایل قرن بیستم، زنبور عسل ایتالیایی طرفداران زیادی داشت و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت. یکی از دلایل محبوبیت آن، مقاوم بودن این زنبور به بیماری لوک اروپایی بوده است. از طرف دیگر زنبوران ایتالیایی نسبتا آرام اند و تولید عسل زیادی دارند.

عده ای نیز ممکن است مجذوب خصوصیات خوب زنبور عسل کارنیولان شوند. به هر حال سلیقه ها متفاوت است و در این زمینه اتفاق آرا وجود ندارد.

۵ نژاد زنبور عسل اروپایی یا زنبور عسل معمولی (Apis mellifera)

در زیر پنج نژاد معروف از گونه از زنبور عسل معمولی یا اروپایی (Apis mellifera) که شهرت جهانی دارند، معرفی شده اند :

۱- زنبور عسل سیاه (Apis mellifera mellifera)

۲- زنبور عسل ایتالیایی یا زنبور عسل طلایی (Apis mellifera Ligustica)

۳- زنبور عسل قفقازی (Apis mellifera caucasica)

۴- زنبور عسل کارنیولان (Apis mellifera carnica)

۵- زنبور عسل ایرانی ( Apis mellifera meda persica)

 

کپی با ذکر منبع مجاز است.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام