تشخیص عسل طبیعی با ۷ روش ساده !

تشخیص عسل طبیعی با 7 روش ساده !Reviewed by محمد براتی on Sep 8Rating: 5.0

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی نیازمند انجام آزمایش می باشد ولی می توانید با ۷ روش به سادگی عسل طبیعی را شناسایی کنید. در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل و نحوه شناخت آن، نظریه های متفاوتی وجود دارد، اما ما در این مقاله به معتبر ترین نظریه ها می پردازیم.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

رازی که هیچ گاه زنبورداران به شما نخواهند گفت!

متاسفانه به دلیل باور اشتباهی که در بین مردم رواج پیدا کرده است، بعضی از افراد که به ظاهر دارای شغل ظریف زنبورداری می باشند از کم اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و عسل تقلبی به آن ها می فروشند! مهم ترین نکته ای که باید بعد از خواندن این مقاله یاد بگیرید این است که عسل طبیعی شکرک می زند!

عسل به علت درصد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده ی جامد است که تحت شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع قرار دارد. به محض اینکه شرایط مناسب مهیا شود رُس بستن و شکرک زدن عسل اتفاق می افتد. باید توجه داشته باشیم که در اکثر کشورهای خارجی مردم بیشتر علاقه مند عسل شکرک زده هستند، زیرا می دانند که این نوع عسل کاملا طبیعی است.

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

با توجه به اینکه عسل های بسیاری در بازار یافت میشود دغدغه ی بسیاری از مصرف کنندگان خرید عسل طبیعی میباشد. مسلما عسلی که طبیعی باشد هم طعم بهتری دارد و هم خاصیت بیشتری ، اما مسئله اینجاست که چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم.  خوب است قبل از آن با برخی باورهای اشتباهی که در بین مردم رواج دارد آشنا شویم .

برخی از مردم براین باورند عسلی که بلورین ، کدر و ته نشین میشود تقلبی است و عسل سالم و طبیعی همیشه صاف و شفاف می ماند اما این باور کاملا اشتباه است .

مصرف کننده ی ایرانی، عسل خوب ، خالص و طبیعی را عسلی می داند که رنگش کهربایی تیره مانند عقیق و سفت باشد و اصطلاحا «کش» آمده و اگر یک روز در یخچال گذاشته شود، بلورین نشود و چنانچه قاشقی از آن برداشته شود، قطراتی که سرازیر می شود به صورت باریکه ای پیوسته باشد و قطع نشود.

کسانی هم شگرد های ویژه ای را برای شناسایی عسل سفارش می کنند که پایه و اساس آن معلوم نیست مانند کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و … که هیچ کدام از این موارد از نظر عسل شناسان و علم تغذیه پذیرفته نیست.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

اساتید رشته زنبورداری برای شناسایی عسل طبیعی از روش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کنند این روش بهترین نوع تشخیص بوده ، تشخیص خلوص عسل فقط توسط آزمایشگاههای معتبر امکان پذیر است میزان ساکاروز موجود در عسل طبیعی زیر ۵ درصد میباشد . البته به استثنای عسل های اقاقیا ، اسطوخودوس ، خارشتر ، شبدر ، یونجه ، مرکبات ، اکالیپتوس و کاج .

7 راز نگهداری عسل طبیعی
خواندن

در صورتی که در اثر تقلب در مناطقی که قیمت شکر ارزان است برای تقلب به عسل شکر اضافه شود ساکاروز عسل بیشتر از حد ذکر شده میگردد که توسط آزمایش فریلینگ و توسط دستگاه ساکرامات در آزمایشگاه می توان به میزان ساکاروز عسل پی برد.

ویدئوی آموزشی روش های تشخیص عسل طبیعی

جهت دانلود ویدئو با کیفیت بالا کلیک کنید

تشخیص عسل طبیعی برای مصرف کننده ی معمولی

برای مصرف کننده ی عادی یک راه اصلی وجود دارد که به مرور زمان و تجربه در آن قوی تر خواهد شد ؛ آن هم استفاده از حواس است. یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کرده و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت.

البته باید دانست شناسایی عسل طبیعی و مصنوعی به صورت دقیق و علمی به کمک انگشت، قاشق یا مزه کردن و … ناممکن بوده و این مهم تنها از عهده ی آزمایشگاه و دستگاهی به نام «رفراکتومتر» برمی آید.

عسل طبیعی
عسل طبیعی را چگونه تشخیص دهیم ؟

۷ روش تشخیص عسل طبیعی :

۱- ریختن عسل در آب سرد

اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید ، مشاهده خواهید کرد که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.

اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن ، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.

تشخیص عسل طبیعی
تشخیص عسل طبیعی بوسیله آب

۲- فروشنده ی معتبر

آسان ترین روش تشخیص عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر می باشد افرادی که کاملا صادق هستند . افرادی که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و یا تهیه و فروش عسل مطلع هستید . بیشتر از اینکه دنبال شناخت عسل خالص باشید؛ به دنبال پیدا کردن عسل فروش صادق باشید.

از فروشنده عسل برگه آزمایشگاه بخواهید . فروشنده عسل طبیعی ترسی ندارد که عسل خود را به آزمایشگاه ببرد. در صورتی که در مقدار بالا عسل می خرید حتما نمونه ای از عسل را به آزمایشگاه ببرید و از این سه عامل مطمئن شوید (برگرفته از کتاب عسل درمانی) :

رنگ عسل طبیعی و مفهوم آن
خواندن

ساکاروز زیر ۵ درصد- رطوبت زیر ۱۸٫۶ درصد- پی هاش (PH) بین ۳٫۴۲ الی ۶٫۱۰

۳- تست قیمت

عسلی که قیمت واحد آن ارزان تر از اکثریت فروشنده ها باشد با احتمال بسیار زیاد تقلبی است زیرا هزینه تولید یک کیلو عسل طبیعی بیشتر از این مقدار می باشد. (طبق نظر بیشتر اعضای اتحادیه زنبورداران) بنابراین کلیه عسل هایی که قیمت یک کیلو از آن بیست تا سی هزار تومان است (مانند عسل هایی که به نام خوانسار و چینی بازار را فراگرفته اند) بی شک تقلبی (صنعتی یا شبه طبیعی) میباشند .

۴- رنگ عسل
عسل بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است . دامنه طیف رنگ های عسل از سفید به انواع زرد (زرد نارنجی. زرد مایل به سبز طلایی) کهربایی ، عقیقی مایل به قرمز وحتی قهوه ای متغیر است . عسل اقاقیا به رنگ سفیدی می زند. عسل بهار نارنج زرد طلایی است. عسل جنگلهای مازندران زرد مایل به سبز. عسل اویشن عقیقی قرمز، عسل کاج جنگلهای اروپا متمایل به قهو ه ای می باشد. همه این ها عسل خوب و طبیعی هستند اما به خاطر گلی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده اند رنگشان متفاوت است . پس در نتیجه یکی از راه های شناخت عسل طبیعی تشخیص رنگ عسل ها میباشد .

۵- عسل انرژی زاست

عسل طبیعی از جمله مواد غذایی به شمار می رود که پس از مصرف، به سرعت تولید انرژی می نماید و از این جهت میتواند ملاک تشخیص خوبی باشد. یک کیلوگرم عسل طبیعی تقریباً ۳۲۵۰ کالری انرژی دارد. با توجه به اینکه گلوکز عسل سریع جذب بدن می شود ، انرژی را بی درنگ افزایش می دهد، اما فروکتوز آن آهسته جذب می شود و منبعی برای انرژی پایدار است.

۶- رس زدن عسل ( شکرک زدگی عسل )

آنچه که در اصطلاح « رسوب کردن و شکرک زدن » می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن، تقلبی بودن عسل را تداعی می کند، چیزی جز پدیده ی « بلورین شدن » یا « کریستالیزاسیون » نیست. عوامل محیطی از قبیل رطوبت ، دما و ترکیبات عسل از نظر درصد بالای مواد قندی ، آنزیم دیاستاز (که باعث جذب ذرات موجود در عسل و ته نشینی و کدورت آن می شود ) موجب پدیده شکرک زدگی می شوند که این خاصیت فقط در عسل های طبیعی دیده می شود.
تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می‌شود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد. البته هر شکرکی رس نیست و هر رسی هم نشانه طبیعی بودن نیست .

جهت اطلاعات بیشتر درباره شکرک زدن عسل مقاله ی زیر را مطالعه کنید :

شکرک زدن عسل نشانه طبیعی بودن آن است !

شکرک زدن عسل
عسل طبیعی پس از مدتی و تحت پدیده ی کریستالیزاسیون ، شکرک میزند و رس میبندد.

برای شناسایی عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعی می تواند کم کم و به مرور زمان کدر و ته نشین شود و رسوب کند و شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیره ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زبری داشته باشد اما هیچ گونه صدایی زیر دندان احساس نمی شود اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکر آب شده و …) مثل نبات سفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات، شکر و مربای شکرک زده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان ها می چسبد.

میزان کالری عسل با توجه به پیمانه های مختلف
خواندن

مهم ترین نکته این که این گونه شبه عسل ها بدون کدر شدن و ته نشین شدن خیلی سریع و در زمانی کوتاه شکرک می زدند.

برای جلوگیری از تبلور عسل معمولا کارخانه های بسته بندی کننده ، عملیاتی از قبیل حرارت دادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و غیره روی عسل انجام می دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعه قند های موجود، پدیده ی بلورین شدن به تاخیر می افتد.

۷- مزه کردن

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند.

لذا افراد می توانند با مصرف زیاد و توجه دقیق درجه خلوص عسل را تشخیص دهند.باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل.

البته دقت کنید که برای تازه کارها رنگ، بو ، مزه و غلظت نمی تواند ملاک خوبی برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی باشد .

نتیجه گیری :

تشخیص عسل طبیعی برای افراد معمولی نمیتواند دقیق باشد و لذا توصیه میکنیم از فروشگاه ها و سایتهای معتبر خرید کنید و حتما برگه ی آزمایش را از آن ها بخواهید، زیرا بهترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی همین میباشد. عسل های تقلبی جدای از اینکه دارای خواص عسل طبیعی نمیباشند ، ضررهای بسیاری نیز برای سلامت بدن دارند .

در پایان باید این نکته را ذکر کرد که اگر بدنبال روش هایی مثل تشخیص عسل بوسیله کبریت ، ریختن چند قطره روی روزنامه و … هستید ، باید بدانید که هیچ کدام از این موارد از نظر عسل شناسان و علم تغذیه پذیرفته نمیباشد ..

 • لطفا اگر این مطلب برای شما مفید بوده ،آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید
 • منبع : بازارعسل

مطالب مرتبط

46 نظر

 1. ‍پینگ بک: خواص عسل را بیشتر بشناسید:31 خاصیت عسل + اینفوگرافیک | بازارعسل

 2. Javad salehi

  با سلام
  ١- ایاتو تلگرام کانال دارید؟
  ٢-ادرس سایت اینترنتی شما
  ٣-ایا تو بوشهر نمایندگی دارید؟ اگه ندارید شرایط واگذاری نمایندگی تان چیست؟
  با سپاس فراوان???

  پاسخ
  1. براتی

   سلام علیکم
   ۱- بله در تلگرام کانال فعال داریم و هر روز درباره عسل درمانی و شناخت عسل، مطالب مفیدی در کانال قرار می دهیم. (لینک کانال)
   ۲- آدرس اصلی سایت، همین آدرسی هست که وارد آن شده اید. bazareasal.com
   ۳- در حال حاضر هیچ نمایندگی نداریم. در صورت اعطای نمایندگی، شرایط از طریق همین سایت اعلام می شود.
   سپاسگذاریم که سوالاتتان را با ما در میان گذاشتید.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. h - jalili

  باسلام ,
  بازلر وسایتهای شیرین وخوشمزه مثل بازار عسل برای افراد جذاب می باشد وامید وارم که با بالارفتن آگاهی افراد در شناخت بهتر این ماده غذایی وخوشمزه استقبال واستفاده بهترو بیشتری از عسل شود وما انسانها قدر زحمات زنبورهای گارگر را بیشتر بدانیم .
  موفق باشید

  پاسخ
 4. پالیزبان

  جناب براتی سلام َ: عطیه (چهارکیلوعسل) ارسالی حضرتعالی( بازارعسل) دراین وانفسای ‌”زرو زور وتزویر” چندلحظه قبل توسط شرکت تیپاکس درب منزل بدون دریافت پول!!! (قیمت عسل) تحویل اینجانب گردید، باسپاس ازعطیه (عسل) ارسالی حضرتعالی، برخودفرض میدانم دراسرع وقت قیمت عسلهارابحسابتان واریزنمایم، لطفا شماره حساب اعلام فرمایید ، دررابطه باکیفیت عسلها پس ازمصرف اعلام نظرمیکنم، باسپاس مجدد

  پاسخ
  1. براتی

   سلام آقای پالیزبان
   ما به درستکاری مشتریان خود و همچنین کیفیت عسل هایی که عرضه میکنیم، ایمان و اعتماد کامل داریم لذا بسته عسل به این صورت برایتان ارسال گردید.
   شماره حساب را نیز برایتان ارسال کردم.
   خوشحال می شویم پس از تست نمودن عسل، نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
   با آرزوی موفقیت

   پاسخ
 5. یوزر

  سلام
  روشهای تشخیص عسل که گفتید بسیار عالی هستند من مقداری عسل خریدم و برای اطمینان از اینکه عسل طبیعی هست یا نه تمام این آزمایشات روی آن انجام دادم و تمام ویژه گی هایی که گفتید رادارا بود حتی شکرک یا حالت بلور های ریز تر از مربا همانند عکس بالا
  فقط یه مساله منو خیلی در گیر کرده قیمت هست اول کیلویی ۶۰ هزار می گفت و با اسرارای خیلی زیاد من به ۲۲ هزار تومان راضی شد
  فقط مونده ببرم آزمایشگاه آزمایشش کنم ….D:
  ممکنه تقلبی باشه ؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. محمد طاهری

   سلام
   ویژگی هایی که ذکر کردیم برای شناخت عسل بصورت تقریبی هست . باز هم تکرار میکنیم بهترین و دقیق ترین روش تشخیص عسل طبیعی انجام آزمایش است.
   هزینه تمام شده یک کیلو عسل طبیعی بیشتر از این مقدار هست ، مگر اینکه آن فرد از روی اجبار به این قیمت به شما عسل را فروخته باشد.
   در صورت امکان جهت اطمینان عسل را به آزمایشگاه ببرید.
   موفق باشید

   پاسخ
  1. محمد براتی

   سلام آقای مسلمی زاده
   ابتدا مقاله زیر را که بصورت دقیق دلایل کریستالیزه شدن (شکرک زدن) عسل طبیعی را مشخص می کند، مطالعه کنید، مطمئنا به اشتباهتان پی خواهید برد.
   شکرک زدن عسل نشانه طبیعی بودن آن است !
   ضمن اینکه آیا شما این خمره ها را شخصا مشاهده کرده اید که عسل درون آن ها کریستالیزه نشده ؟
   موفق باشید

   پاسخ
  2. حامد

   اگه منظورتون از شکرک رس مردنه ، عسل طبیعی هم رس می کنه. ولی طبق تجربه من ، رس عسل طبیعی خیلی نرم لطیفه ، مثل کره میمونه ولی رسه عسل تقلبی خیلی زبره، قشنگ کیتونی دونه های شکر رو زیر دستت احساس کنی

   پاسخ
 6. مرادی

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  تو اردبیل رو بروی بقعه شیخ صفی یه عسل فروشی قدیمی و همیشه شلوغ وجود داره که پارسال عسل کیلویی ۱۳ تومن میفروخت. بنده چون عسل شناس نیستم از ایشون سوال کردم که چرا بعضیا به عنوان عسل طبیعی گرون تر میفروشن و ایشون گفت همه عسل های بازار مثل همه و بقیه کلاه بردارن. بنده هم اعتماد کردم و چند کیلو خریدم. حالا که مطلب شما را خوندم بازم مردد شدم که حرف کی بلاخره درسته! ایشون میگفت همه زنبوردارا به زنبوراش شکر میدن و چون همه فصلا گل وجود نداره. لطفا راه نمایی بفرمایید.ممنون

  پاسخ
  1. محمد براتی

   سلام
   حرف ایشان به هیچ وجه صحیح نیست، در ایران زنبورداران زیادی هستند که با صداقت، عسل طبیعی و خالص برداشت و عرض می کنند.
   بله همه فصل ها گل وجود نداره، این طبیعی هست اما همه فصل ها برداشت عسل هم انجام نمیشه.
   البته مطمئن باشید عسلی که با قیمت ۱۳ هزار تومان عرضه میشه حتی آب و شکر هم نیست.
   ما با اطمینان عرض میکنیم که عسل آهوتا را به آزمایشگاه ببرید و در صورتی که مشخص شد عسل طبیعی نیست، ۲ برابر هزینه پرداخت شده را برگشت میزنیم.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. آمیتیس

  اما من یه جا خوندم که نحوه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی رو فقط تو آزمایشگاه میشه فهمید اونم بعد ۱۲ آزمایش مختلف روی نمونه
  به نظر منم از جای معتبر خرید باید و اخرشم باید اعتماد کرد

  پاسخ
 8. hamid reza

  با سلام وخسته نباشید
  و تشکر از و ب سایت قوی با طراحی جالب و مطالب مفیدی که در اختیار هموطنان عزیزمون قراردادین
  خدمتتون عرض کنم که من خیلی وقته علاقه مند به کار زنبور داری و پرورش زنبور عسل و تولید این محصول هستم و میخواستم راهنمایی کنید که
  ۱-آیا شما دوره های آموزشی هم برگزار میکنید؟؟
  ۲-در تهران نمایندگی اهدا میکنید یا خیر؟؟

  پاسخ
 9. مژده

  سلام
  من و خانواده ام همیشه فکر میکردیم عسل طبیعی شکرک نمیزند روی محصولات بیز دیدم نوشته شکرک می زند و الان از سایت عالی و فوق العاده شما متوجه شدم که بعله کاملا درست است
  خیلی از شما متشکرم و امیدوارم همیشه شاد و موفق باشید.

  پاسخ
 10. سید حسین نظام

  با سلام یکی از دوستانم روشی به من گفته که زیاد بهش اعتقاد ندارم او میگه قاشق یا چاقویی رو به عسل اغشته کرده و زیر شیر اب سرد بذاریم اگه عسل طبیعی باشه نباید با ـآب سریع شسته بشه و یا اگه روی حرارت بزاریم نباید رنگش تیره و به قول معروف زغال بشه نظرتون چیه؟

  پاسخ
  1. محمد براتی

   سلام
   تمام عسل های موجود در سایت کاملا خالص و مورد استفاده برای درمان می باشد و حتی افراد دیابتی هم می توانند مصرف کنند.
   اگر نیاز به مشاوره دارید با تلفن های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.
   سالم و تندرست باشید

   پاسخ
 11. رضا

  با سلام چون خود بنده چندین سال زنبورداری کرده ام تمام مطالب سایت صحیح و قابل استفاده بود.مضافاً بر اینکه عمر زنبورهای یک کندو نیز در رنگ عسل تأثیر دارد اگر زنبورهای کارگر کندو جوان باشند رنگ عسل روشن و در غیر اینصورت تیره تر خواهد بود که البته تأثیری در کیفیت عسل ندارد.باتشکر

  پاسخ
 12. ابوالفضل

  سلام
  بنده خودم در کار تجارت عسل طبیعی هستم.
  از اینکه شما فقط به کسب پول فکر نمی کنید و خالصانه عسل خوب رو به مردم معرفی می کنیدلذت می برم و تحسینتون می کنم.

  پاسخ
 13. مهدی قاسمیان

  سلام، از اینکه میبینم شما وجدان کاری دارید خوشحالم ، من قبلا تو کار عسل بودم و کارمو عوض کردم پیشرفت خوبی هم کردم چیزی که الان برام جای تاسف داره اینه که دقیقا الان که دارم براتون تایپ میکنم عده ای فریب حرفای یه عده دیگه رو میخورن و عسل کاملا تقلبی میخرن و این قضیه همیشه ادامه داره!
  موفق باشید

  پاسخ
 14. زنبوردارـپاوه

  سلام وسپاس ـ مطالب بسیار مفیدو ارزنده ایی بود بنده چندتا کندو ی زنبورعسل دارم ولی باوجود اینکه عسل تولید شده صددرصد طبیعی بود ولی گاها این اتفاق برایم می افتاد و خیلی متاسف می شدم و به مرغوبیت عسل شک می کردم ولی با خواندن این مطلب خیالم راحت شدای کاش همه مصرف کنندگان این قضیه را می دانستند ـ
  باز هم ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام