تاریخچه زنبورداری در ایران

متاسفانه به علت ضعف مفرط کشور ما در ثبت وقایع مهم تاریخی، در خصوص تاریخچه زنبورداری در ایران هیچ سند معتبری که حاکی از تاریخ زنبورداری و حتی تاریخ شروع زنبورداری جدید در ایران باشد، وجود ندارد. لذا فقط می توان با استناد به تاریخ ادبیات و آثار باستانی ایران که آن هم توسط مورخین خارجی مکتوب شده است، اذعان کرد که زنبورداری از زمان های بسیار قدیم در ایران رایج بوده است. همچنین در آثار باستانی مربوط به ۴۶۰ سال قبل از میلاد و به خصوص در دوره هخامنشیان، آثار مشخصی از زنبورداری در آن دوران کشف شده است. به هر حال، موضوع قابل ذکر در خصوص سیر تحول زنبورداری در کشور ما، این است که زنبورداری در ایران حتی تا حدود ۸۰ سال پس از شروع زنبورداری مدرن در کشورهای پیشرفته به صورت سنتی و با کندو های بومی کوزه ای، سبدی، تنه درختی، چلیکی و … و وسایل ابتدایی انجام می شد.


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

تاریخچه زنبورداری در ایران

حال چه زمانی اولین کندوی جدید در ایران مورد بهره برداری قرار گرفت و تاریخ آغاز زنبورداری مدرن به چه سالی مربوط می شود آن هم به طور دقیق و معتبر مشخص نیست اما می توان گفت که از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ زنبورداری جدید در ایران آغاز شد و از آن پس تا کنون به تدریج بخش قابل توجه ای از کندو های بومی با کندو های مدرن جایگزین شده است.

تاریخچه زنبورداری در ایران

در حدد سال ۱۳۳۰ واردات ملکه اصلاح شده به ایران شروع شد و مدت حدود ۲۵ سال ادامه یافت و سالانه حدود ۵۰ هزار ملکه به کشور وارد و بین زنبورداران توزیع شد، بر اساس یک آمار غیر رسمی سازمان دام پروری کشور، در سال ۱۳۶۴ تعداد کندو های جدید جعبه ای ۱۰۵۵۹۲۰ فروند، تعداد کندو های بومی ۳۲۵۹۶۶ ، میانگین تولید عسل از کندوهای جعبه ای ۱۰ کیلوگرم و میانگین تولید عسل از کندوهای بومی ۳ کیلوگرم گزارش شده است. تعداد کندوهای جعبه ای در سال ۱۳۶۲، از ۹۱۷۰۲۲ فروند به ۱۸۷۴۲۰۴ فروند در سال ۱۳۷۷ رسیده است. این ارقام نشان می دهد که در طول مدت ۱۵ سال تعداد کندوهای جعبه ای در کشور ما به ۲ برابر افزایش یافته است. همچنین علاوه بر تبدیل روز افزون کندوهای بومی به کندوهای جدید، تقریبا عموم افرادی که در طول این سال ها زنبورداری را شروع کرده اند، کندوهای جعبه ای جدید را وسیله کار خود قرار دادند.

شروع زنبورداری جدید
خواندن

رشد پرورش زنبور عسل در ایران

آمار مذکور نشان می دهد که تعداد کندوهای بومی در سال ۱۳۶۲ (۳۸۱۷۳۷ فروند) و شمار آن ها در سال ۱۳۷۷ (۲۵۶۶۲۰ فروند) بوده است. بنابر اطلاعات مذکور می توان چنان نتیجه ای گرفت که از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۷ در حالی که تعداد کندوهای جعبه ای ۲ برابر شده است، از تعداد کندو های بومی ایران کاسته شده است که نشان دهنده علاقه زنبورداران به استفاده از مزایای بی شمار کندوهای جعبه ای نسبت به کندوهای بومی است.

کپی با ذکر منبع بلامانع است.

منبع : بازار عسل

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام