اجزای مهم کندوی جعبه ای

اجزای مهم کندوی جعبه ای عبارتند از : جعبه کندو ، قاب ، دیواره و شان که در ادامه هر یک را به طور کامل توضیح خواهیم داد .


خرید عسلبدنبال عسل طبیعی و خام هستید؟

عسل طبیعی را همراه برگه آزمایشگاه بصورت مستقیم از زنبوردار تهیه کنید!

عسل طبیعی میخواهم !                       09152555501

 

اجزای مهم کندوی جعبه ای :

ساختمان جعبه کندو شامل چهار دیواره ، یک کف و یک سقف است . در قسمت پایین و مشرف به کف دیواره جلویی کندو ، سوراخی به ارتفاع ۷ میلی متر و طول ۱۰ سانتی متر به نام سوراخ پرواز تعبیه شده است که این سوراخ برای زنبورها حکم درب ورود به کندو و یا خروج از کندو را دارد . تخته ای به نام تخته پرواز به عرض ۸ سانتی متر به قسمت زیر کف و سوراخ پرواز متصل می شود که زنبورها پس از خروج از کندو ، از روی آن به پرواز در می آیند و  در هنگام بازگشت به کندو از آن به عنوان باند فرود استفاده می کنند.

کندوی جعبه ای دست کم دو طبقه دارد . طبقه اول که مجاور زمین یا روی سکو قرار دارد ، طبقه ملکه (اتاق ملکه) نام دارد. وقتی جمعیت طبقه ملکه به حدی رسد که دو طرف ۱۰ قاب موجود از زنبور پوشیده شد ، روی طبقه ملکه ، نیم طبقه یا طبقه دیگری به نام طبقه یا اتاق عسل قرار داده می شود. در کندوهای جعبه ای خارجی ، طبقه ی عسل به اندازه طبقه ملکه است ولی در ایران طبقه عسل فضایی برابر نصف طبقه ملکه است که نیم طبقه نامیده می شود .

کندوی جعبه ای
چند نمونه کندوی جعبه ای ساخته شده از چوب

در کندوهای جعبه ای با قاب های متحرک ، امکان برداشتن درب یا سقف کندو برای بازدید و کمک رسانی به کلنی وجود دارد که این کار در انواع کندوهای محلی غیر ممکن است . مزیت دیگر کندوهای جعبه ای  بر کندوهای محلی این است که هر وقت جمعیت زنبورها زیاد شد و فضای زندگی و کار برای آن ها تنگ شد ، می توان یک یا دو طبقه روی کندو قرار داد و مشکل کمبود جا را حل کرد . حال آن که زنبوردار به هیچ وجه قادر به بازکردن و دیدن فضای داخلی کندوهای بومی و رفع مشکلات احتمالی جمعیت مستقر در آن ها نیست . درون هر طبقه کندو ۱۰ قاب به طور آویزان قرار می گیرد ، به طوری که فاصله ضلع پایینی قاب با کف کندو فقط ۲ سانتی متر است .

ساخت کندو توسط زنبور عسل
خواندن

قاب

چهار چوبی است متشکل از چهار تخته باریک که توسط میخ های باریک و کوجک به شکل مستطیل به هم متصل می شوند .

دیواره

دیواره که یکی از اجزای مهم کندوی جعبه ای است ، عبارت است از قاب سیم کشی شده ای که صفحه مومی (پایه شان) به آن متصل شده باشد. چنانچه پایه شان یا صفحه مومی توسط زنبوردار به قاب متصل نشود ،زنبورها با صرف وقت و انرژی زیاد پایه شان را خود می سازند. اما در زنبورداری مدرن ، از پایه شان برای کمک به زنبور عسل استفاده می شود . پایه شان از جنس موم و توسط کارخانه به صورت ورقه ای ساخته می شود و در سطح آن حجره های ۶ ضلعی با اندکی برآمدگی ایجاد شده که زنبورها باید دیوارهای حجره ها را خود کامل کنند.

برای چسباندن صفحه مومی (پایه شان) به قاب سیم کشی شده ، آن را روی تخته موم دوز یا (چرخ موم چسبان) قرار میدهند  و با فشار دادن آن توسط وسیله ای به نام چرخ موم دوز (چرخ موم چسبان) ، سیم های قاب وارد صفحه مومی می شود که برای محکم کردن صفحه مومی در قاب ، مقداری موم ذوب شده را با قاشق در محل اتصال لبه صفحه مومی با اضلاع بالایی چپ و راست قاب می ریزیم. لبه پایین صفحه مومی را زنبورها با موم به ضلع پایینی قاب می چسبانند و نیازی به ریختن موم ذوب شده در آن قسمت نیست . ضمنا در حین کار می توان با فرو بردن چرخ موم دوز در آب داغ ، از چسبیدن موم به آن جلوگیری کرد .

تاریخچه زنبورداری در جهان
خواندن

شان (قاب با صفحه مومی)

شان پلاستیکی
شان پلاستیکی موم شده یکی از اجزای مهم کندوی جعبه ای

وقتی دیواره های آماده به فاصله ۵ میلی متر از هر طرف در کندو گذاشته شود ، زنبورها روی شش ضلعی های سطح صفحه مومی شروع به ساختن دیواره های حجره ها می کنند که در این عمل با استفاده از موم مترشحه از غدد موم ساز ، نهایتا حجره ها یا خانه هایی با عمق ۱۲ تا ۱۸ میلی متر می سازند که از این حجره ها برای تخم گذاری ملکه و ذخیره کردن گرده گل ها یا عسل استفاده می کنند . باید توجه داشت که زنبورها عملیات حجره سازی را در بهار یعنی زمانی شروع می کنند که شهد و گرده فراوان در طبیعت یافت شود .

زنبورهای موجود در یک کندو تا اواسط بهار به شدت تکثیر شده  و جمعیت انبوهی را تشکیل می دهند . در این هنگام ملکه در بیشتر حجره های قاب ها تخم گذاری کرده و درون آن ها لارو وجود دارد و بخش دیگر حجره ها نیز توسط زنبورهای کارگر با عسل پُر شده است . بنابراین برای کم کردن تراکم جمعیت و فراهم شدن جا برای ذخیره عسل ، باید یک طبقه کامل یا یک نیم طبقه روی کندو قرار داده شود . طبقه درست مشابه کندوی اصلی است که فقط چهار دیواره دارد  و سقف کندو نیز روی آن قرار می گیرد . نیم  طبقه ارتفاعش نصف طبقه است و قاب های آن نیز نصف ارتفاع قاب های طبقه را دارد ، اما هم طبقه و هم نیم طبقه ، هر دو دارای ۱۰ قاب هستند.

در فصل بهار ، در هنگام وفور جریان شهد که معمولا با گرمای مناسب هوا نیز توام است ، زنبوران مزرعه رو با تلاشی بی امان شهد و گرده گُل ها را جمع آوری کرده و به کندوی عسل می آورند و حجره های قاب های موجود در اتاق عسل (طبقه یا نیم طبقه مستقر شده روی کندو) را از عسل پُر می کنند .

نژادهای مختلف زنبور عسل
خواندن

در این مقاله که با عنوان اجزای مهم کندوی جعبه ای است سعی کردیم توضیحاتی درباره اجزای مهم مندوی جعبه ای برای شما بیان کنیم ، این مقاله در ادامه ” کندوی عسل و انواع آن را بهتر بشناسید ! ” نوشته شده است ، در صورتی که مایل به اطلاعات بیشتری هستید میتوانید به مقاله ی اشاره شده مراجعه فرمایید .

 • کپی برداری آزاد است ولی لطفا در صورت کپی ، لینک بازار عسل را به عنوان منبع مقاله درج نمایید .
 • در صورتی که این مقاله برای شما مفید بوده است ، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید !

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. مهدی منازاده

  خیلی جالب بود! تا به حال این اطلاعات رو در مورد کندو عسل جایی ندیده بودم.
  سایتتون خیلی خوبه و از صفحه صفحه آن ایده گرفتم.
  موفق باشید!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در کانال تلگرام بازار عسل عضو نیستید؟

آموزش عسل درمانی + کوپن تخفیف
عضو می شوم
هیچ تبلیغات و تبادلی در کانال وجود ندارد.
close-link
تلگرام